Vrhunska izvedba na gori "la maeije"
3.450 metrov nadmorske višine, veter s hitrostjo do 215 km/h, temperaturne razlike do 40 °C in sneg vse do strehe – to so najzahtevnejši izzivi za zgradbo in njene snovalce. Sanacija leta 1911 zgrajene planinske koče Refuge de L´Aigle na gori La Meije v naravnem parku Écrins je zato zahtevala vrhunsko izvedbo vseh udeležencev tega spektakularnega projekta. Koreograf in mojster gradnje na ekstremni lokaciji je bil francoski specialist za visokogorsko arhitekturo Jacques Félix-Faure, tudi sam strasten alpinist.
PODMORNICA NA 3.450 METRIH
»Gradnja na tej višini zahteva vrhunsko delo – pri načrtovanju, izvedbi in materialu,« pojasnjuje Félix-Faure iz biroja C 17 – Architekten, ki je muzejski pridih starega opremil s sodobno nadgradnjo. »Pod obstoječi les in tramove stare koče so bili položeni novi temelji, lesena konstrukcija pa je dobila nov zunanji ovoj, ki zanesljivo varuje pred vetrom in vremenskimi razmerami ter zagotavlja varnost. Kot bi šlo za čoln na odprtem morju.«
Kočo, ki na videz »pleše« po valovih masiva Écrin, in sicer samo slabih 500 metrov pod vrhom gore La Meije, poleg skromne zunanje arhitekture zaznamuje tudi preprosta notranjost. »Notranja oprema spominja na opremo v podmornici,« pravi Félix-Faure. »S tremi spalnimi površinami za 30 oseb na 65 kvadratnih metrih in mrežami, v katerih si lahko počitek privošči še 12 planincev, ki v koči iščejo zavetje pred zunanjimi vplivi.« Kar se da prijetno, vendar preprosto (tudi z vidika infrastrukture) – to je bilo vodilo pri gradnji gorske koče. »Načrtno preprosta zasnova, ki ljudem ne odvrne pogleda od lepote, ki jih obdaja tam zgoraj.«
PREFA POVSEM V SVOJEM ELEMENTU
Za zunanjo oblogo in streho so bili uporabljeni fasadni paneli FX.12 v P.10 kamnito sivibarvi, preizkušenega gorskega gradbenega podjetja PREFA. »Gre za edini izdelek, ki kljubuje ekstremnim temperaturnim razlikam med dnevom in nočjo, in za edinega proizvajalca z bogatimi izkušnjami pri tovrstnih projektih. To nam je bilo v izjemno pomoč,« spomni Félix-Faure na ravno tako uspešen projekt gradnje koče Hörnlihütte na gori Matterhorn, ki ga je izvedlo podjetje PREFA. »PREFA se lahko pohvali z izvrstnimi projekti v visokogorju.«
»V gorah je pomembno, da se lahko zanesemo na brezhibno medsebojno sodelovanje. Podjetje PREFA se s svojimi izdelki izjemno dobro vključuje v arhitekturni koncept in hkrati zagotavlja odlično podporo celotni ekipi – od kleparjev in tesarjev do pilotov helikopterjev.«
NA MEJI
»Pri projektih, kakršen je bil Refuge, vsi delajo na mejah zmogljivosti,« spoštovanje do svoje 20-članske ekipe, ki je dele konstrukcije ob velikem zanimanju javnosti v dolini sestavila že vnaprej in 650 kilogramov težak tovor s helikopterjem pripeljala na goro, povzame Félix-Faure. »To je mogoče samo z gradbenim materialom, kot je lahek aluminij, ki pa je hkrati tudi izjemno odporen.«
Da pri tako visoki stopnji uporabnosti ne bi izostal zunanji arhitekturni videz, je poskrbelo podjetje PREFA z izdelkom FX.12 in tako pridobilo priporočilo arhitekta: »Nobeno drugo podjetje se po lastnostih izdelkov in obdelavi ne bi moglo kosati s podjetjem PREFA. Elemente PREFA je mogoče poleg tega še brez težav reciklirati in zato prispevajo h gospodarnemu ravnanju z viri. To je poleg 40-letne garancije PREFA ena izmed prednosti prav pri projektih na gorskih območjih.«
VSAK KOS JE EDINSTVEN
»Zarobljenost fasadnih panelov FX.12 ima poleg estetskega tudi uporabni učinek,« ugotavlja podjetje Altibois, ki uporablja izdelke PREFA. Številne lastnosti strešnih in fasadnih panelov FX.12, njihovi vzdolžni in prečni robovi ter raznolika površina omogočajo posebno površinsko zasnovo, ki se odlično spaja z grobo gorato pokrajino. Že ob izdelavi poskrbimo, da vsak kos dobi povsem svoj značaj. Robni vzorec se ne ponavlja in je tudi na večjih površinah vselej neenakomeren. S tehnološkega vidika je FX.12 zmagovalec v vseh pogledih. Robovi omogočajo dodatno ojačitev panelov, kar pomeni, da je njihova trpežnost ob isti moči materiala večja.
Zaradi zanimivega videza materiala so tudi arhitekti pri tem projektu uporabili maloštevilne arhitekturne elemente. »Več je manj, ker je visoko nad morjem vse težko,« o obstojnosti, izjemni zmogljivosti in uspešnem vzponu na La Meije pove Félix-Faure.
MATERIAL |
BARVAN ALUMINIJ, DEBELINE 0,7 MM, KAMNITO SIVA P.10 |
---|---|
Velikost |
700 x 420 mm in 1.400 x 420 mm na pokriti površini |
Teža |
2,3 kg/m² |
Barvanje |
dvoslojno žgano lakiranje |
Pritrditev |
vijaki ali žičniki |
Polaganje |
na opaž |